EPDK'DA YENİ UYGULAMA
EPDK, ELEKTRİK ABONELERİ İLE İLGİLİ OKUMA SÜRELERİ BORÇLU ABONELER VE TAKSİTLENDİRME KONULARINDA YENİ KARARLAR ALDI. DETAYLAR İÇİN HABERE TIKLAYIN.

EPDK, ELEKTRİK ABONELERİ İLE İLGİLİ OKUMA SÜRELERİ, FATURALAR, BORÇLU ABONELER VE TAKSİTLENDİRME KONULARINDA YENİ KARARLAR ALDI
 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik sayaçlarının periyodik olarak okunarak, daha kısa veya uzun sürede fatura kesilmesinden kaynaklanan tüketici mağduriyetinin önüne geçilmesi kararlaştırıldı.

OKUMA SÜRESİNE DÜZENLEME

EPDK yetkililerinden alınan bilgiye göre, elektrik dağıtım şirketlerinin sayaçları periyodik olarak 25 ila 35 günü kapsayacak süreçte okutup işlem yapmasına karar verildi. Böylece elektrik faturalarının 25 günden az 35 günden daha uzun dönemi kapsamayacak şekilde düzenlenmesi esas alındı.

Yoğun tüketici şikayetleri üzerine ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldığını kaydeden yetkililer, uygulamayla faturaların aylık periyotları kapsayacak şekilde düzenlenebilmesine olanak sağlanacağını belirtti.

Mevzuatın gerektirdiği özel haller dışında aynı ay içerisinde birden fazla faturalama yapılmasına engel olacak.

TAKSİTLENDİRME KOLAYLIĞI

Yeni düzenleme, bir yılı geçmemek üzere 3 ay ve üzeri tüketim dönemlerini kapsayan faturalar için tüketicinin talep etmesi halinde vade farksız taksit uygulamasına imkan sağlanacak böylece küçük borçlar yüzünden hukuki masrafların önüne geçilmiş olacak

"Yeni düzenleme, zamanında ödenmeyen borçlara ilişkin olarak, uygulamada tüketicilerin çok düşük miktardaki fatura bedelleri için yasal takibe alınıp vekalet ücreti ve icra masraflarının eklenerek mağdur edilmesini de engelleniyor. Şirketler tüketicileri icraya vermeden önce 1. elektriğin fiilen kesilmesi, 2. sözleşmenin feshedilmesi ve 3. güvence bedelinin borçlara karşılık mahsup edilmesi gerekiyor."

FATURADA HERŞEY NET VE AÇIK OLACAK

EPDK serbest tüketicilik sürecinin sağlıklı işleyebilmesi ve serbest tüketicilerin hak ve yükümlülüklerini daha iyi takip edebilmeleri için de bazı düzenlemeler yaptı.

Faturalarda artık hangi kapsamda elektrik tedarik edildiği, taahhüt olup olmadığı, taahhüdün sona erme tarihinin ve kaçıncı ayında bulunulduğu ve taahhüdün bozulmasının ardından cezai ücret veya cayma bedelleri gösterilecek.

TAHMİNİ OKUMAYA SON

İkili anlaşmayla elektrik temin eden tüketicilere dağıtım şirketi tarafından sayaç okunduktan sonra okuma bildirimi bırakılması ve anılan tüketicilere gönderilecek faturaların, tahmini tüketim değerleri yerine sayaçta okunan değerler üzerinden düzenlenmesi karar altına alındı.

Serbest tüketicilik hakkı, kullanım yerinin tüketimlerine endekslendi. Böylece bir kullanım yerinin serbest tüketici limitinin üzerinde elektrik tüketmesi halinde, serbest tüketici olabilme hakkından faydalanabilmesi sağlandı.

 

Haber Eklenme Tarihi : 13.07.2016